Lemezkritika: Trees Of Eternity - Hour Of The Nightingale

2016. december 16. 10:24 - Jurancsik Eszter

Furcsa egy olyan együttes első lemezéről írni, hogy tudod, egyben az utolsót is tartod a kezedben. A fiatal és gyönyörű énekesnő, Aleah Stanbridge hangja nem csendül fel több kiadványon, a zenésztársak pedig nem muzsikálnak többé egy csapatban. Aleah -született Julia Liane Stanbridge -az Úr 2016. esztendejében, április 18.-án eltávozott az élők világából 39 évesen, miután szervezete feladta a több évig tartó harcot, amelyet a rákkal vívott. Nagyon nehéz írni mind az énekesnőről, mind az albumról, hiszen Aleah nagy példaképem volt és az is marad örökre, az album minden gyönyörűségét pedig beárnyékolja a szomorú tény, hogy ez a tehetséges lány már nincs az élők sorában.

aleah1.jpg

Aleah (1976.07.01., Fokváros) sokoldalú ember volt: dalokat írt, énekelt, vonzotta az ezotéria, a keleti országok, aktív állatvédő és vegán volt, szeretett utazni és jógázni.

A csapat 2009-ben jött létre Juha Raiviónak és Aleah-nak köszönhetően. Juha, aki finn származású, a svédországi Örebróban él és már a Trees Of Eternity megszületésekor elismert zenész volt, köszönhetően a Swallow The Sun nevet viselő bandájának. El is kezdték írni a dalokat, 2013-ban pedig demót rögzítettek Black Ocean címmel, azonban ekkor nem várt esemény történt. Aleah-nál, az akkor 37 éves énekesnőnél daganatos betegséget diagnosztizáltak. Így a lemez felvételeit csak 2014-2015-ben tudták folytatni. Aleah édesanyjának Facebookos bejegyzéseiből kiderül, hogy Aleah az akadémikus orvoslás eszközei mellett alternatív gyógymódokkal - vitaminkúra, különböző keleti terápiák- is próbált gyógyulni.

Juha Raivio, aki a zenekar gitárosa és egyben Aleah férje, az énekesnő halála után mély depresszióba zuhant és elmondta, képtelen folytatni a zenélést, hiszen nemcsak Társát, hanem múzsáját is elveszítette azon az áprilisi napon. 

3540364023_photo_1.jpg

A Trees Of Eternity teljes felállásban: Juha Raivio, Fredrik Norrman, Aleah Stanbridge, Mattias Norrman és Kai Hahto (balról).

A lemezt sok kiadó nem volt hajlandó megjelentetni, mondván, hogy nem lesz folytatása. Azonban a finn Svart Records szárnyai alá vette a megtört Juhát, és az ő gondozásukban jött ki végül a korong. A szövegekről még annyit, hogy Aleah érezhette, hamarosan itt a vég. Én legalábbis így hallom a dalokból...

A számokat a doom-ra és a gothic metálra jellemző borús, sötét, atmoszférikus hangulat járja át, ám ennek ellenére nem akarsz eret vágni Magadon, csak óhatatlanul elgondolkodsz az Élet rövidségén az olyan dalcímek kapcsán, mint pl. a nyitó My Requiem vagy A Million Tears. Fontos tudni, hogy minden dalszöveget Aleah írt, tehát nemcsak egy karakteres hangú énekesnő volt, hanem tehetséges dalszerző is. A Condemned To Silence-ben Mick Moss vendégénekel, aki egyébként a brit Antimatter csapat énekese, a záró Gallows Bird-ben pedig Nick Holmes, a Paradise Lost tagja. Mindkét férfi hang tökéletesen egészíti ki Aleah mezzoszoprán hangját. Számomra az album csúcspontja a címadó dal, a Hour Of The Nightingale. Melankolikus dallamokból alkotott mesteri zene.

aleah3.jpg

Betegségét 2013-ban fedezték fel, ám kis kihagyás után folytatta a lemezfelvételeket.

Aleah nem opera-vagy heavy metal énekesnő, ő csak egyszerűen: énekesnő. Előadóművész. A suttogós, elmélkedős stílus ellenére néha több érzelem jön át énekéből, mintha operásan vagy rockosan énekelne. Nem lehet nem szeretni a doom metál Királynőjét, aki Odafentről biztosan büszke özvegyére, aki képes volt végigjárni a kiadókat és elérni, hogy közös "gyermekük", a lemez megjelenhessen. A másik csúcspont a Sinking Ships, amely már az intrójával képes könnyeket csalni az ember szemébe. 

De a Black Ocean, a Broken Mirror, az Eye Of Night és a The Passage is hasonló érzéseket váltanak ki a hallgatóból. Aki szereti a doom és ambient műfajokat, amelyekben a gótikus jellegzetességek is szerephez jutnak, annak tuti nyerő lesz a lemez - ahogyan nálam is.

Nyugodj békében, Aleah. Tested visszaadtad a földnek, ám lelked a zenéden keresztül örökké élni fog!

10/10 

Tracklist:

1. My Requiem
2. Eye of Night
3. Condemned to Silence (feat. Mick Moss of Antimatter)
4. A Million Tears
5. Hour of the Nightingale
6. The Passage
7. Broken Mirror
8. Black Ocean
9. Sinking Ships
10 .Gallows Bird (feat. Nick Holmes of Paradise Lost)

Kiadó: Svart Records

trees-of-eternity-hour-of-the-nightingale-cd.jpg

A korong borítója

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://femcsajok.blog.hu/api/trackback/id/tr3112051519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása