Anette Olzon: "Nem érdemes haragot cipelni..."

2026. április 16. 21:01 - Jurancsik Eszter

480257747_1249865409831860_7566104005338514982_n.jpg

A finn Chaoszine-nak adott a napokban interjút Anette Olzon, aki a 2026 nyarára tervezett európai turnéjáról mesélt -a koncerteket kifejezetten a "Dark Passion Play" (2007) és az "Imaginaerum" (2011) korszakának szenteli - azoknak az albumoknak, amelyeket a Nightwish-sal rögzített.

Arra a kérdésre, hogy másként látja-e ma a zenekarral töltött éveket, mint másfél évtizeddel a távozása után, őszintén válaszolt:

Igen, teljesen. Már nincs bennem keserűség vagy harag feléjük. Sőt, még írtam is Tuomas Holopainennek a 2025-ös dél-amerikai turné alatt, csak hogy jelezzem: remélem, rendben van, ha újra éneklem ezeket a dalokat. Jól érzem magam ezzel. Amikor kiléptem, brutálisan intenzív évek voltak mögöttünk, elképesztően sok turnéval. A lezárás egyikünknek sem volt szép. De azóta rengeteg idő eltelt. Ma már nincs bennem semmi neheztelés. Jó lenne egyszer találkozni, és csak annyit mondani: ‘voltak jó pillanataink is’. Én már egyáltalán nem érzek haragot.

- mesélte Anette, aki szerint az idő egyik legnagyobb tanítása az elengedés:

Tovább kell lépni. Nem érdemes haragot cipelni. Ahogy idősödsz, ezt egyre jobban megérted. Meg kell bocsátani, és el kell engedni. Voltak nagyon boldog pillanatok, de nagyon fájdalmasak is. Mégis: ez egy megvalósult álom volt. Egy hatalmas zenekar énekese lehettem. Ezért mindig hálás leszek.

Az énekesnő az elmúlt években három szólóalbummal is jelentkezett. A 2014-es "Shine" gyenge fogadtatása után hosszabb időre hátat fordított a zenének: elvégezte az ápolónői képzést, és ez teljesen más irányba vitte az életét. A csendet végül 2020-ban törte meg a "Strong" című lemezzel, amely már egy jóval tudatosabb, keményebb, határozottabb korszakot jelölt. Ugyanebben az évben szülésznői tanulmányokba kezdett, majd 2024-ben a "Rapture" albummal folytatta szóló pályáját.

Közben több formációban is aktívan ténykedett. Russell Allen oldalán az Allen/Olzon formációval két album született, míg Jani Liimatainennel közös zenekara, a The Dark Element szintén két lemezt tett le az asztalra. A 2017-es, önmagukról elnevezett debütálást 2019-ben követte a "Songs the Night Sings", azóta azonban feltűnően csendes a projekt, mintha egyszerűen eltűnt volna a radarokról.

Mint kiderült, Jani Brazíliába költözött, és jelenleg nem aktív zeneileg, így a közeljövőben biztosan nem készítenek új anyagot, ám Russellel már dolgoznak a harmadik albumon, jelenleg a keverés zajlik.

 

 

 

komment

"Két hétig csak sírtunk..." - Tarja ismét a Nightwishból való kirúgására emlékezett

2026. február 20. 21:12 - Jurancsik Eszter

634101933_978680161151654_6280192439334857223_n.jpg

Ezer csontot lerágtak már erről a történetről, mégis újra és újra előkerül: Tarja Turunen távozása a Nightwishból. Az énekesnő most a brit Metal Hammernek mesélt erről, és arról, hogyan élte meg valójában ő és férje azt az időszakot.

Mint kiderült, Tarja semmit nem sejtett.

A semmiből jött, teljesen váratlan volt – én sem számítottam rá, és a férjem sem. A föld megremegett alattunk… két hétig csak sírtunk.

Marcelo Cabuli és Tarja 2003 nyarán házasodtak össze, kislányuk, Naomi idén már 14 éves lesz. Marcelo a kapcsolatuk kezdete óta az énekesnő menedzsere is, így a Nightwish turnéjaira is elkísérte őt. A zenekar többi tagja az argentin üzletemberben látta a probléma gyökerét, valamint elmondásuk szerint Tarját rossz irányba terelte, az emlékezetes nyílt levélben azt írták a finn tehetségről, hogy egy pénzéhes, önző díva lett, aki alábecsüli a rajongókat. 2005. október 21-én, a helsinki Hartwall arénában megtartott turnézáró koncert után Tuomas Holopainen, Jukka Nevalainen, Emppu Vuorinen és Marko Hietala átadták neki a levelet, amelynek tartalmát másnapra az egész világ ismerte. Ezt követően Tarja és Marcelo úgy döntöttek, hogy Argentínába repülnek.

El kellett menekülnöm Finnországból. Másnap repülőre ültem, de ott is mindenhol a rólam szóló hírekbe botlottam. A repülőn ültem, sírtam, és mindenhol lehalkították a tévéket. A napi hírekben ez ment: ‘Tarját kirúgták a Nightwishból!’ Hetekig mindenhol ez kísértett. Buenos Airesben riporterek álltak az ajtóm előtt; ki sem mertem lépni a lakásból. Borzalmas volt.

- emlékezett vissza Tarja, aki elmondta, hogy szerinte mi lehetett zenésztársai döntésének oka:

Nos… az ‘ok’ az volt, hogy a zenekaron belül semmi nem volt rendben már hosszú évek óta. A zenészek közti kapcsolat alapjaiban nehéz volt, éveken át. Erről ennyit tudok és akarok csak mondani. A Nightwish lényegében a "Wishmaster" album után nem volt már a régi...

Meglepő kijelentés ez annak fényében, ha figyelembe vesszük a "Century Child" (2002) és az "Once" (2004) hatalmas sikerét. De az időszak valóban kaotikus volt: a basszusgitáros Sami Vänskä távozása, Marko Hietala érkezése, és az állandó belső feszültségek.

nightwish-with-tarja.jpg

Tarja a Nightwish tagjaként, 2004-ben

 Ám az énekesnő, aki híres pozitív életszemléletéről, így zárta mondandóját:

Ennek úgy kellett végződnie, ahogy végződött – hogy ma boldogabb lehessek, mint valaha, és a saját zenémet készíthessem a saját közönségemnek. Nagyon nehéz volt túljutni rajta, de hiszek abban, hogy ami nem öl meg, erősebbé tesz.

Azóta lassan 21 év porlad el a történelem hamujában, és Tarja időközben már Markóval is körbeturnézta a világot – igen, azzal a Markóval, aki szintén hátat fordított a csapatnak 2021-ben. A régi feszültség mára elpárolgott, a jég megtört, és mostanra újra olyanok, mint két veterán túlélő, akik ugyanazon a csatatéren estek el – csak épp jó barátokként álltak fel belőle.

komment

Budapestre jön nyáron Anette Olzon - Nightwish-dalokkal turnézik az énekesnő

2026. január 31. 19:12 - Jurancsik Eszter

468940221_1195650001920068_8736105561495898718_n.jpg

Több mint egy évtized várakozás után végre eljött a pillanat, amire sokan vártak:  Anette Olzon visszatér az európai színpadokra, először 2012 óta. A turné exkluzív, limitált állomásokból áll, és különleges tisztelgés lesz a Nightwish-sal készült ikonikus albumai előtt: a "Dark Passion Play" (2007) és az "Imaginaerum" (2011) dalai adják a gerincét, de más meglepetések is várnak a közönségre.

A 22 állomásos turné részeként a svéd csillag Budapestre is ellátogat: Anette augusztus 8-án varázsolja el a magyar rajongókat. A Nightwish-ből való távozása után életre hívta a The Dark Element nevű formációt Jani Liimatainennel, valamint az Allen/Olzon projektet Russell Allennel. Mindkét együttessel két-két albumot adott ki. Szólókarrierje a "Shine" (2014) lemezzel indult, majd 2021-ben érkezett a nagyobb sikereket elérő "Strong"(kritika ITT). Legutóbbi albuma, a 2024-es "Rapture"(kritika ITT), elődjeinél jóval keményebb megszólalással jelent meg.

komment

Floor Jansen a vallásról: "Hol van itt a szeretet?"

2025. szeptember 08. 22:20 - Jurancsik Eszter

485946597_621211400833214_5475957372250731212_n.jpg

Miközben a Nightwish pihenőt tart a 2023-as világkörüli turnéjuk után, Floor Jansen nem áll meg: a holland származású énekesnő szólókarrierje teljes gőzzel halad. Legutóbb egy Brocarde-interjúban osztotta meg gondolatait a vallásról, kemény kritikát fogalmazva meg a szervezett vallásokkal szemben.

Floor elárulta: vallásos közegben nőtt fel, bár ő maga sosem volt mélyen hívő.

"Mindig körülvett a vallás, de már a kezdetektől fogva elkezdtem azon töprengeni, hogy mennyi ellentmondás van benne. Egyrészt azt mondják, hogy Isten a szeretetről szól, aztán bemész a templomba, és az első dolog, amit látsz, egy halott ember, akit keresztre feszítettek, és aki szörnyen szenvedett. És ha ez nem lenne elég borzasztó, akkor mindezt "a te bűneid" miatt tette. Tehát még bűntudatot is kellene érezned miatta. Elnézést, de hol van itt a szeretet? Aztán meg kell ennem a testét, innom a vérét. Szerintem ez rohadtul undorító, már elnézést a kifejezésért."

- kezdte boncolgatni véleményét az énekesnő, majd kendőzetlen őszinteséggel folytatta:

"Azt hiszem, túlságosan szó szerint vettem az egészet, mert a mögötte lévő történet olyan távol állt attól a képtől... Az az ember, a bűnök, a pokol borzalmai és a fenyegetés, az állandó fenyegetés, hogy hinned kell - minél többet tanultam a vallásról, annál inkább úgy éreztem, hogy oké, szóval bizonyos bölcsességeket egy olyan könyvre alapozunk, amit valaki évezredekkel ezelőtt írt, értelmezésről értelmezésre, egyesek teljesen szó szerint veszik, ami mindenféle bajhoz vezet. A szervezett vallásról nem is beszélve, amely egyszerűen a legszörnyűbb népirtásokat és legborzasztóbb helyzeteket okozza az emberiség történelmében."

nevtelen_7.png

Eképpen zárta mondandóját:

"Nincs ebben szeretet. És ha ez a magasabb hatalom, akkor azt hiszem, talán az ember által kitalált vágy az irányításra. És semmi köze nincs ahhoz a korábbi beszélgetéshez, ahol lehet, hogy van egy erő, amit még nem igazán értünk meg. De úgy gondolom általában, hogy akár nagyon érzékeny vagy, akár nem, akár most élsz, akár a történelem bármely pontján, hajlamosak vagyunk hinni, hogy van valami több, mint mi vagyunk. És hogy ez honnan jön, arra még nem kaptam választ, de hiszem, hogy van valami odakint, amit egyszerűen még nem értünk meg."

 

 

komment

A valóság ereje: ezért beszélt mellrákjáról a Nightwish énekesnője

2025. július 30. 14:13 - Jurancsik Eszter

i-was-just-really-really-ing-tired-nightwish-singer-floor-v0-o9ggtxk6krpvn8ooy3snlqvcpbmdtfz2saz46fuzpxo-ezgif_com-webp-to-jpg-converter.jpg

Sokkolta a Nightwish-rajongókat 2022 októberében Floor Jansen nyílt levele, miszerint melldaganatban szenved. Posztjában arra kérte az őt követő nőket, vegyék komolyan a témát, végezzenek rendszeresen önvizsgálatot és járjanak rendszeresen kivizsgálásra.

A 44 éves énekesnő most őszintén vallott egy friss interjúban arról, miért osztotta meg diagnózisát a nyilvánossággal.

"Eredetileg egyáltalán nem állt szándékomban nyilvánosságra hozni ezt. Az első ösztönös reakció a bezárkózás, a hírek visszatartása, ameddig csak lehetséges. De amikor már megosztod a családoddal és közeli szeretteiddel, hirtelen valóságossá válik. Ma még egészségesnek hiszed magad, holnap már nem vagy az. Ha nem mentem volna el egy sima mammográfiára, valószínűleg észre sem vettük volna. Sokan természetesnek veszik ezeket a vizsgálatokat, vagy túl elfoglaltak hozzá."

Miután közzétette a nyílt levelet, a komment szekciót elárasztották a jókívánságok, a bátorító hozzászólások, majd a Nightwish latin-amerikai turnéjáról hazájába, Svédországba visszatérve szinte azonnal várt rá a műtét. Ezután hetekre eltűnt a közösségi médiából, hogy gyógyulására koncentrálhasson, majd november 18-án megkönnyebbült posztban adta hírül, hogy az operáció sikeres volt, a tumort sikeresen eltávolították a szervezetéből.

"A ‘rák’ szó sokkoló. Egyetlen pillanat alatt megváltozik minden, amit korábban fontosnak hittél az életben. Most már csak egy dolgot akarok: egészségesnek lenni. Látni akarom, ahogy a kislányom nővé érik. Élni akarok! És ami a legijesztőbb: azt hittem, egészséges vagyok. Nem éreztem semmit. Nem tudtam, hogy ott van a daganat – egészen addig, amíg 40 feletti nőként el nem mentem egy teljesen szokványos mammográfiás szűrésre. Olyasmire, amit sok országban ingyenesen biztosítanak – a szerencséseknek. Ha nem megyek el, a daganat rejtve marad. Egy év múlva már sokkal nagyobb lehetett volna. Ez a gondolat késztetett arra, hogy megosszam veletek a történetem."

- mesélte akkor az énekesnő, aki a beavatkozás után -megelőzés céljából- sugárkezelést kapott, majd nem sokkal később teherbe esett második gyermekével - Hannes Van Dahl-lal (Sabaton) közös nagyobbik lánya, Freja 2017 márciusában született, Lucy pedig 2023 októberében.

komment

Tarja: "Szívesen beszélgetnék Anette Olzonnal"

2025. május 21. 14:38 - Jurancsik Eszter

fotojet_41.jpg

Egy friss interjúban, a Heavy Talk műsorában Tarja Turunentől megkérdezték, hogy miért követik egymást a közösségi médiában a Nightwish másik ex-énekesnőjével, Anette Olzonnal, és terveznek-e esetleg közös együttműködést. 

"Valójában csak nemrég kezdtem el követni őt, és nem is tudtam, hogy brazíliai turnét vagy koncerteket tervez, ahol a Nightwish-korszakának dalait adja elő. Egy kolléga említette egy korábbi telefonbeszélgetésünk során, hogy Anette kommentet írt néhány Instagram bejegyzésem alatt, mire én csak annyit mondtam: 'Ó, nahát! Ez számomra teljesen új hír,' [nevet] de nagyon örülök neki."

- árulta el az énekesnő, majd felfedte: szívesen találkozna Anette-tel.

"Személyesen sosem találkoztam vele, soha, egyáltalán nem találkoztunk még szemtől szemben, így nagyon szeretnék neki adni egy ölelést. És szerintem sok mindenről tudnánk beszélgetni. De minden jót kívánok neki az útján. Őszintén remélem, hogy boldog azzal, amit csinál. Szóval igen, csak így tovább!"

Az biztos, hogy a két tehetség minden bizonnyal tartalmas beszélgetést folytatna, hiszen mindketten hasonló kihívásokkal szembesültek a Nightwish tagjaiként: kommunikációs problémákkal, megfeszített turnétempóval és pénzügyi egyenlőtlenségekkel. Anette egyszer azt is elárulta, hogy őt ugyanúgy bocsátották el, mint Tarját, csak éppen kevésbé botrányos módon.

 

komment

Tarjának egyáltalán nem hiányzik a Nightwish

2025. május 18. 12:01 - Jurancsik Eszter

311919218_546598564139349_6266616734978735453_n0.jpg

A napokban a brazil Ibagenscast készített interjút Tarja Turunennel, az énekesnő pedig egy ponton azt a kérdést kapta, hiányzik-e neki valami a Nightwish tagjaként töltött időszakából. A finn tehetség elárulta: abszolút semmit nem hiányol azokból az évekből.

"Nem, igazából nem. Nem hiányzik. Mert a zene él. Ott él bennem. És él odakint, a világban is. Örökké fog élni. Ez örökre megmarad. De a többi... nem. Azt mondhatnám, sajnos, valamilyen szinten. Mégiscsak kilenc évet töltöttem a zenekarban. Szólóénekesként viszont már húsz éve dolgozom. Szóval nem is volt olyan hosszú idő, amit a Nightwishban töltöttem. Remek albumokat készítettünk együtt, csodálatos zenét alkottunk. De nem voltunk boldogok. Ezt muszáj kimondanom..."

- tárta fel érzéseit, majd eképpen folytatta:

"Számomra a boldogság mindennél fontosabb. Még azokkal az emberekkel is, akikkel ma dolgozom, azt szeretném, ha mindenki boldog lenne körülöttem. Mert ha úgy mész végig ezen az életen, hogy nem vagy boldog… vagy még csak esélyed sincs arra, hogy boldog lehess, hogy átérezd a boldogságot…az nem jó. A zene érzelem. És ha ez hiányzik, a zene elkezd felfalni belülről. Meg kell találnod a szeretetet önmagadban, és számomra ez a szeretet mindig is a zene volt. Az első igazi szerelem az életemben, amiben ha nem tudom őszintén kifejezni magam, akkor baj van. Akkor nincs rendben semmi, és úgy érzem, hogy rossz helyen vagyok."

trjtrnnrio2024cc06.jpg

Amikor arról kérdezte a riporter, mikor tervezi új rock albumának kiadását a legutóbbi, 2019-es In The Raw után, Tarja felfedte:

"Valójában már apránként elkezdtük az új lemez előkészületeit. Persze most még rengeteget turnézom, nagyjából szeptemberig úton leszek. Még meg kell írnom a dalszövegeket. Szeptemberben fogok nekilátni az írásnak, és nagyjából akkor indul el a konkrét stúdiómunka is. De a folyamat már elindult. Nagyon izgatott vagyok miatta. Remélem, tetszeni fog nektek is, mert szerintem ez egy igazán, igazán különleges lemez lesz."

 

komment
Címkék: Nightwish Tarja

Nightwish-dalokkal ünnepel Brazíliában Anette Olzon

2025. április 29. 12:47 - Jurancsik Eszter

232882788_371953637626320_5149384853012718227_n0.jpg

Anette Olzon, a Nightwish korábbi énekesnője szeptemberben különleges koncertsorozatra indul Brazíliába, ahol a zenekarral töltött időszakának emlékeit eleveníti fel. A hétállomásos turné során a svéd művésznő első alkalommal fog szólóelőadóként színpadra lépni, hogy élőben adja elő a vele rögzítésre került két albumon – a 2007-es "Dark Passion Play"-en és a 2011-es "Imaginaerum"-on – hallható ikonikus dalokat.

Ez a turné egyedülálló lehetőség a rajongók számára, hogy újra átélhessék a zenekar történetének ezt a jelentős korszakát, de immár Anette személyes művészi felfogásában. Az énekesnő 2007 és 2012 között volt a finn csapat frontasszonya, és most méltó módon ünnepli meg az együtt elért sikereket.

Anette távozása után őszintén beszélt a zenekarban tapasztalt kommunikációs szakadékokról és anyagi egyenlőtlenségekről, ma már képes értékelni közös útjuk gyümölcseit. Különös empátiával tekint elődje, a 2005-ben eltávolított Tarja Turunen megpróbáltatásaira is, hiszen saját bőrén tapasztalta meg a zenekar belső dinamikáját.

Az idő azonban gyakran megszelídíti az érzelmeket - Anette ma már jogos büszkeséggel tekint a neve alatt megjelent két lemezre, különösen a "Dark Passion Play"-re, amely kereskedelmi sikerében még a legendás "Once" (2004) albumot is felülmúlta. A közelgő brazil turné így nem csupán nosztalgia, hanem egyfajta méltóságteljes visszatekintés is egy viharos, mégis páratlanul sikeres korszakra a banda történetében.

 

komment

Nightwish: lezárult a menedzser zaklatásos ügye - Ewo Pohjola pénzbírságot kapott

2025. február 23. 06:08 - Jurancsik Eszter

nightwish_2022_2_1.jpg

Tavaly írtuk meg, hogy a Nightwish menedzserét, Ewo Pohjolát két nő szexuális zaklatásával kapcsolatos vádakkal illették, és az ügyet a hatóságok vizsgálják. Az elhangzottak szerint Pohjola 2023 októberében, egy tamperei rendezvényen, alkoholos befolyásoltságában két nőt zaklatott: az egyikük fojtogatásról számolt be, a másikat pedig a hajánál fogva rángatta. Az incidens után a biztonsági személyzet azonnal eltávolította őt a helyszínről. A napokban született ítélet értelmében az Yle közszolgálati médiuma szerint Pohjolát 1000 eurós pénzbüntetésre ítélték, valamint további kártérítés megfizetésére kötelezték. Pohjola mindvégig tagadta a vádakat, míg a Nightwish a mai napig nem adott nyilatkozatot az ügyben.

komment

Klippremier: Nightwish - Yesterwynde

2025. január 13. 20:00 - Jurancsik Eszter

nw_2.jpg

A finn-angol-holland tagokat számláló zenekar legújabb opusza, a "Yesterwynde" szeptemberben került boltokba, hogy méltó lezárása legyen az együttes korábbi két konceptuális albumának ("Endless Forms Most Beautiful"-2015, "Human :II: Nature"-2020). E sorban tizedik nagylemez különlegessége, hogy bár a Nightwish átmenetileg visszavonul a koncertezéstől, vizuális téren annál aktívabbnak bizonyult.

Első beharangozóként  már májusban kijött a Perfume Of The Timeless látványos klipje, melyet augusztusban a The Day Of... követett. A megjelenés közeledtével az An Ocean Of Strange Island nyűgözte le a rajongókat, majd a lemez premierjével egy időben a Lanternlight című megindító ballada képi világába nyerhettünk betekintést.

A vizuális utazás legfrissebb állomása a címadó Yesterwynde dalhoz készült szöveges videó. Floor Jansen és társai ezúttal egy tömör, ám annál jelentőségteljesebb kompozícióval gazdagították az album audiovizuális palettáját.

komment
süti beállítások módosítása