Floor Jansen a vallásról: "Hol van itt a szeretet?"

2025. szeptember 08. 22:20 - Jurancsik Eszter

485946597_621211400833214_5475957372250731212_n.jpg

Miközben a Nightwish pihenőt tart a 2023-as világkörüli turnéjuk után, Floor Jansen nem áll meg: a holland származású énekesnő szólókarrierje teljes gőzzel halad. Legutóbb egy Brocarde-interjúban osztotta meg gondolatait a vallásról, kemény kritikát fogalmazva meg a szervezett vallásokkal szemben.

Floor elárulta: vallásos közegben nőtt fel, bár ő maga sosem volt mélyen hívő.

"Mindig körülvett a vallás, de már a kezdetektől fogva elkezdtem azon töprengeni, hogy mennyi ellentmondás van benne. Egyrészt azt mondják, hogy Isten a szeretetről szól, aztán bemész a templomba, és az első dolog, amit látsz, egy halott ember, akit keresztre feszítettek, és aki szörnyen szenvedett. És ha ez nem lenne elég borzasztó, akkor mindezt "a te bűneid" miatt tette. Tehát még bűntudatot is kellene érezned miatta. Elnézést, de hol van itt a szeretet? Aztán meg kell ennem a testét, innom a vérét. Szerintem ez rohadtul undorító, már elnézést a kifejezésért."

- kezdte boncolgatni véleményét az énekesnő, majd kendőzetlen őszinteséggel folytatta:

"Azt hiszem, túlságosan szó szerint vettem az egészet, mert a mögötte lévő történet olyan távol állt attól a képtől... Az az ember, a bűnök, a pokol borzalmai és a fenyegetés, az állandó fenyegetés, hogy hinned kell - minél többet tanultam a vallásról, annál inkább úgy éreztem, hogy oké, szóval bizonyos bölcsességeket egy olyan könyvre alapozunk, amit valaki évezredekkel ezelőtt írt, értelmezésről értelmezésre, egyesek teljesen szó szerint veszik, ami mindenféle bajhoz vezet. A szervezett vallásról nem is beszélve, amely egyszerűen a legszörnyűbb népirtásokat és legborzasztóbb helyzeteket okozza az emberiség történelmében."

nevtelen_7.png

Eképpen zárta mondandóját:

"Nincs ebben szeretet. És ha ez a magasabb hatalom, akkor azt hiszem, talán az ember által kitalált vágy az irányításra. És semmi köze nincs ahhoz a korábbi beszélgetéshez, ahol lehet, hogy van egy erő, amit még nem igazán értünk meg. De úgy gondolom általában, hogy akár nagyon érzékeny vagy, akár nem, akár most élsz, akár a történelem bármely pontján, hajlamosak vagyunk hinni, hogy van valami több, mint mi vagyunk. És hogy ez honnan jön, arra még nem kaptam választ, de hiszem, hogy van valami odakint, amit egyszerűen még nem értünk meg."

 

 

komment

A valóság ereje: ezért beszélt mellrákjáról a Nightwish énekesnője

2025. július 30. 14:13 - Jurancsik Eszter

i-was-just-really-really-ing-tired-nightwish-singer-floor-v0-o9ggtxk6krpvn8ooy3snlqvcpbmdtfz2saz46fuzpxo-ezgif_com-webp-to-jpg-converter.jpg

Sokkolta a Nightwish-rajongókat 2022 októberében Floor Jansen nyílt levele, miszerint melldaganatban szenved. Posztjában arra kérte az őt követő nőket, vegyék komolyan a témát, végezzenek rendszeresen önvizsgálatot és járjanak rendszeresen kivizsgálásra.

A 44 éves énekesnő most őszintén vallott egy friss interjúban arról, miért osztotta meg diagnózisát a nyilvánossággal.

"Eredetileg egyáltalán nem állt szándékomban nyilvánosságra hozni ezt. Az első ösztönös reakció a bezárkózás, a hírek visszatartása, ameddig csak lehetséges. De amikor már megosztod a családoddal és közeli szeretteiddel, hirtelen valóságossá válik. Ma még egészségesnek hiszed magad, holnap már nem vagy az. Ha nem mentem volna el egy sima mammográfiára, valószínűleg észre sem vettük volna. Sokan természetesnek veszik ezeket a vizsgálatokat, vagy túl elfoglaltak hozzá."

Miután közzétette a nyílt levelet, a komment szekciót elárasztották a jókívánságok, a bátorító hozzászólások, majd a Nightwish latin-amerikai turnéjáról hazájába, Svédországba visszatérve szinte azonnal várt rá a műtét. Ezután hetekre eltűnt a közösségi médiából, hogy gyógyulására koncentrálhasson, majd november 18-án megkönnyebbült posztban adta hírül, hogy az operáció sikeres volt, a tumort sikeresen eltávolították a szervezetéből.

"A ‘rák’ szó sokkoló. Egyetlen pillanat alatt megváltozik minden, amit korábban fontosnak hittél az életben. Most már csak egy dolgot akarok: egészségesnek lenni. Látni akarom, ahogy a kislányom nővé érik. Élni akarok! És ami a legijesztőbb: azt hittem, egészséges vagyok. Nem éreztem semmit. Nem tudtam, hogy ott van a daganat – egészen addig, amíg 40 feletti nőként el nem mentem egy teljesen szokványos mammográfiás szűrésre. Olyasmire, amit sok országban ingyenesen biztosítanak – a szerencséseknek. Ha nem megyek el, a daganat rejtve marad. Egy év múlva már sokkal nagyobb lehetett volna. Ez a gondolat késztetett arra, hogy megosszam veletek a történetem."

- mesélte akkor az énekesnő, aki a beavatkozás után -megelőzés céljából- sugárkezelést kapott, majd nem sokkal később teherbe esett második gyermekével - Hannes Van Dahl-lal (Sabaton) közös nagyobbik lánya, Freja 2017 márciusában született, Lucy pedig 2023 októberében.

komment

Klippremier: Nightwish - Yesterwynde

2025. január 13. 20:00 - Jurancsik Eszter

nw_2.jpg

A finn-angol-holland tagokat számláló zenekar legújabb opusza, a "Yesterwynde" szeptemberben került boltokba, hogy méltó lezárása legyen az együttes korábbi két konceptuális albumának ("Endless Forms Most Beautiful"-2015, "Human :II: Nature"-2020). E sorban tizedik nagylemez különlegessége, hogy bár a Nightwish átmenetileg visszavonul a koncertezéstől, vizuális téren annál aktívabbnak bizonyult.

Első beharangozóként  már májusban kijött a Perfume Of The Timeless látványos klipje, melyet augusztusban a The Day Of... követett. A megjelenés közeledtével az An Ocean Of Strange Island nyűgözte le a rajongókat, majd a lemez premierjével egy időben a Lanternlight című megindító ballada képi világába nyerhettünk betekintést.

A vizuális utazás legfrissebb állomása a címadó Yesterwynde dalhoz készült szöveges videó. Floor Jansen és társai ezúttal egy tömör, ám annál jelentőségteljesebb kompozícióval gazdagították az album audiovizuális palettáját.

komment

Nightwish: így készült a Yesterwynde - 45 perces dokumentumfilmmel jelentkezett a csapat

2024. december 20. 20:25 - Jurancsik Eszter

nightwish-2024.jpg

A Nightwish legújabb albumának, a "Yesterwynde"-nak szeptember 20-i debütálása előtt a zenekar számos exkluzív felvételt osztott meg a rajongókkal, amelyek egy-egy darabkáját fedték fel a lemez készítési folyamatának. Ez a korong nemcsak a zenekar történetének új fejezetét nyitja, hanem lezárja azt a trilógiát, amely 2015-ben kezdődött az "Endless Forms Most Beautiful"-lal, és a 2020-as "Human :II: Nature"-rel folytatódott.

Az utóbbi kiadványhoz kapcsolódó világkörüli turnéján a csapat számos helyszínen osztott meg kulisszák mögötti pillanatokat, amelyekből bepillantást nyerhettünk a lemez születésébe: a hotelszobákban zajló korai demólejátszásoktól és a Rösköben, egy eldugott faházban tartott próbáktól kezdve, Floor Jansen énekesnő otthoni stúdiójában rögzített részeken át egészen a londoni Abbey Road Studios zenekari felvételeiig. Ville Lipiäinen rendezésében debütált most egy 45 perces dokumentumfilm, amely részletesen bemutatja azt a hosszú, kanyargós utat, ahogyan a "Yesterwynde" Tuomas Holopainen ötleteiből megszületett.

komment

Új hangon szólal meg az After Forever öröksége - Angel Wolf-Black énekesnővel koncertezik jövőre a csapat

2024. október 23. 13:08 - Jurancsik Eszter

464223704_1068077941449675_720857976524839808_n.jpg

1995 és 2009 között működött az After Forever, amely zenekar olyan zenészeknek hozta meg a széles körű ismertséget, mint Floor Jansen, Mark Jansen vagy Sander Gommans. Öt stúdióalbum után, 2009-ben az együttes Floor kiégése miatt a feloszlás mellett döntött, ám a rajongók a mai napig hallgatják a banda lemezeit, különös tekintettel a 2001-ben kiadott "Decipher" című korongra. 

A csapat a közösségi média platformjain izgalmas bejelentést tett - 15 év után visszatérnek, igaz, hogy egyelőre csak egy koncert erejéig láthatja újra őket a közönség, és Floor helyett a SheWolf-énekesnő Angel Wolf-Black áll a mikrofon mögé, a rajongók azonban már ennek is örülhetnek, és ki tudja, mit hoz még a jövő.

"Kedves After Forever rajongók!

2025 egy különleges mérföldkő lesz: 25 éve jelent meg az After Forever debütáló albuma, a "Prison of Desire", amely időtlen nyomot hagyott a szimfonikus metal világában. A 2001-es "Decipher" még tovább emelte a zenekar hangzását, progresszív elemeket ötvözve egy súlyosabb megszólalással, ami nagyban hozzájárult a mai szimfonikus metal formálásához. Ez a két album egy csodálatos utazás kezdetét jelentette, amely nemzetközi színpadokra és a rajongók szívébe juttatta a zenekart világszerte.

Öt remek album után a csapat útja 2009-ben véget ért. A zenénk azonban tovább él, és ma is zenészek és rajongók új generációit inspirálja. Most eljött az ideje, hogy a zenekar örökségéért még mindig rajongó közönségnek újra életre keltsük a kezdeti két album dalait. Bár az After Forever Floor Jansen számára már lezárt fejezet, az eredeti felállás tagjai - Mark Jansen, Sander Gommans, Luuk van Gerven és André Borgman - összefogtak Angel Wolf-Black énekesnővel (SheWolf), Bas Maas gitárossal (After Forever/Doro) és Jeffrey Revet billentyűssel (Stream of Passion), hogy egy felejthetetlen koncert keretében tisztelegjenek a zenekar nagyra becsült zenéje és annak maradandó hatása előtt.

Tartsatok velünk, hogy együtt eleveníthessük fel a régi dalokat, újra átélhessük azt a különleges energiát, és megünnepelhessük az After Forever örökségét! Osszátok meg velünk, mely dalokat szeretnétek hallani!"

- olvasható a zenekar friss posztjában, a bulira pedig a tilburgi Poppodiumban, 2025. október 4-én kerül sor.

 

komment

Floor Jansen szívesen dolgozna együtt Lzzy Hale-lel

2024. szeptember 28. 19:14 - Jurancsik Eszter

fotojet_39.jpg

A napokban adott interjút a Nightwish énekesnője Elizabeth Zharoffnak, a The Charismatic Voice énektanítási módszer megalkotójának egy videós beszélgetés keretein belül. A diskurzus során felmerült, hogy mely művészekkel működne együtt szívesen Floor, aki elárulta: szívesen dolgozna Lzzy Hale-lel, a Halestorm frontasszonyával.

"Szívesen dolgoznék együtt Lzzy Hale-lel a Halestormból. Egyszer már találkoztunk egy angliai fesztiválon, és akkor egy kicsit rajongóként néztem rá, mert mióta meghallottam az I Miss The Misery című számuk kezdő hangját – azt a dalt, ahol eléri azt a magas hangot –, azóta azt gondolom: ez igen!"

- áradozott Floor kolléganőjéről.

Korábban már kifejezte csodálatát Hale iránt egy 2023-as interjúban, amelyet a brit Metal Hammer magazinnak adott, és a Halestorm 2012-es, "The Strange Case Of..." című albumát azon tíz lemez egyikeként említette, amely megváltoztatta az életét.

"Nem emlékszem pontosan, hogyan akadtam rá az I Miss The Misery-re, de ez volt az első dal, amit a Halestormtól hallottam. Az első, amit Lzzy csinál benne, az egy üvöltés, és az első hanggal megragadott – ez ritkaság. Azonnal azt gondoltam: ‘Hűha!’. Nagyon amerikai stílusú produkció, és bár az a ‘whoa-oh-oh-oh-oh-oh-oh’ felvezetés elég giccses, de mégis tökéletesen működik. Láttam őt élőben, és csak azt tudtam kérdezni: hogyan bírja ezt a hangja? Sikít, hörög, és minden, amit csinál, elképesztően király. Lzzy egy igazi erőmű. Ő azt testesíti meg, hogy hogyan lehet nőiesnek maradni egy férfiak uralta világban, miközben a dalszövegeiben kristálytisztán kifejezi az érzéseit."

- nyilatkozta akkor a holland tehetség.

 

komment

A kiégés veszélye fenyegette a Nightwisht

2024. szeptember 24. 21:38 - Jurancsik Eszter

Troy Donockley interjút adott

upeczjgxrzvslgkqnkxnlp_1.jpg

Múlt hét pénteken landolt a boltok polcain a Nightwish tizedik soralbuma, a "Yesterwynde", amelyről kislemez formájában napvilágot látott a Perfume Of The Timeless, a The Day Of..., az An Ocean of Strange Island és a megjelenés napján a Lanternlight.

A rajongóknak azonban egy szomorú hírrel is szembesülniük kellett: a zenekar jó ideig nem lép fel élőben, amely döntés tavasszal született meg. Később Floor Jansen, a csapat énekesnője egy hosszabb interjúban a Forbes magazinnak elmondta, hogy ő személy szerint nem örült a döntésnek, de mivel rajta kívül még öt tagja van a bandának, közösen kellett azt meghozniuk.

A napokban az együttes multi-hangszerese és férfi énekese, Troy Donockley is szót ejtett a témáról, ő azonban már kicsit konkrétabban fogalmazott a görög Rock Hard Greece riporterének. Mint azt felfedte: a zenekar közel állt a kiégéshez.

"Mindannyian részt vettünk a döntésben, senkit sem kényszerítettek. Már a világjárvány előtt abba az irányba indultunk, hogy változtatnunk kell. Rájöttünk, hogy fennáll a kiégés veszélye, ha túl sokat vállalunk. Ezért döntöttünk a szünet mellett. Nincs meghatározott időkeret, és egyelőre nem tervezzük, hogy mikor fogunk újra koncertezni."

- mesélte a döntés okait, majd eképpen folytatta:

"Jelenleg mindannyian azon vagyunk, hogy visszanyerjük az egyensúlyunkat és megtaláljuk a zenekar irányát. Nem volt könnyű, sok személyes problémával kellett megküzdenünk, de szeretném kiemelni, hogy mi egy különleges zenekar vagyunk, mert tényleg szeretünk együtt lenni. Ez ritkaság a bandák világában. Sok zenekarnál mindenki külön öltözőt kér, de mi élvezzük egymás társaságát, akkor is, ha épp nem dolgozunk. Tavaly Emppu és Tuomas eljöttek hozzám Yorkshire-be, Angliába és egy hétig fémkeresőztünk, csak a szórakozás kedvéért."

 

 

komment

Klippremier: Nightwish - Lanternlight

2024. szeptember 20. 16:31 - Jurancsik Eszter

459383038_880245330190330_1097295881667011175_n0.jpg

Ma landolt a boltok polcain a Nightwish tizedik sorlemeze, a "Yesterwynde", amely a 2015-ös "Endless Forms Most Beautiful" által elkezdett és a 2020-as "Human :II: Nature" által folytatott trilógia záró darabja. A zenekar eddigi legerősebb, legmonumentálisabb műveként jellemezte korábban a kiadványt, amelyről elsőként a Perfume Of The Timeless, majd a The Day Of..., harmadikként pedig az An Ocean Of Strange Island című szerzeményeket hallhattuk.

A mai nappal nemcsak az album látott napvilágot, hanem a negyedik kisfilmes dal is megkérkezett - a Lanternlight az elmúlás és az emlékezés témáját járja körbe.

komment

Szöveges videoklippel jelentkezett a Nightwish - An Ocean Of Strange Island

2024. szeptember 10. 16:02 - Jurancsik Eszter

upeczjgxrzvslgkqnkxnlp_1.jpg

A Nightwish hamarosan lezárja trilógiáját az új "Yesterwynde" című albummal, amely szeptember 20-án jelenik meg. Ez a korong a 2015-ös "Endless Forms Most Beautiful" és a 2020-as "Human :II: Nature" albumok szellemiségét viszi tovább, ígérve egy lenyűgöző zenei utazást a rajongók számára.

Nemrégiben az énekesnő, Floor Jansen a Forbes magazinnak adott interjújában elmondta: a csapat alapítója, Tuomas Holopainen már a koronavírus-járvány idején elkezdte írni az új dalokat, így amikor a Nightwish hosszú idő után újra színpadra állt, lényegében már az egész album elkészült.

A "Yesterwynde" központi témája az idő, amely izgalmas konceptuális keretet biztosít a zenekar jellegzetes, epikus hangzásvilágának. Az albumból már két felvezetőt is hallhattunk: elsőként a Perfume Of The Timeless című dal került kiadásra, amelyet a The Day Of... követett, ma pedig megjelent a harmadik kislemez, An Ocean Of Strange Islands címmel. 

"Az 'An Ocean Of Strange Islands' igazán erőteljes alkotás. Lenyűgöző gitárszólamok, epikus hangszerelés és Floor Jansen fantasztikus éneke hallható benne. Ez a dal a klasszikus Nightwish legjobb formáját idézi. Egy zenei utazásra hív, ahol különböző szigeteket fedezhetünk fel, és emlékeztet minket arra, hogy a boldogság akkor a legteljesebb, ha másokkal osztjuk meg."

- mesélte az új dalról Tuomas. 

komment

Floor Jansen: "Ha nem tudjuk garantálni a legjobbat, akkor jobb, ha inkább a szünet mellett döntünk."

2024. augusztus 28. 03:31 - Jurancsik Eszter

0681a74848c3fbfa968a30b88b1ed32c_d49afe6e3b4eb7cadfe308837303ec67.jpg

Szeptember 20-án a Nightwish egy valódi mérföldkőhöz érkezik a tizedik, régóta várt stúdióalbumával, amely a "Yesterwynde" címet viseli. A korong azt a trilógiát zárja le, amelyet a 2015-ös "Endless Forms Most Beautiful" kezdett el, és amelyet a 2020-ban megjelent "Human :II: Nature" folytatott, így közel egy évtizedet ölel fel a zenekar történetéből.

A csapat májusban jelentette meg a Perfume Of The Timeless című tételt, nemrégiben pedig a The Day Of... is debütált, mindkét szerzeményhez igen látványos videoklip készült, azt pedig korábban elárulta az együttes, hogy a kiadvány az idő tematikája köré épül. Üröm az örömben, hogy a banda tavasszal bejelentette: nem terveznek turnézni az új anyaggal, határozatlan időre szögre akasztják a koncertezést.

A napokban a Forbes magazin készített interjút az énekesnő Floor Jansennel, aki mesélt az albumról, és arról, mi az oka annak, hogy egy ideig nem láthatják a rajongók élőben a csapatot.

"A szokásostól eltérően a dalszerzés már a Covid-járvány alatt elkezdődött. Általában egy világkörüli turné után pihenünk, majd a dalszerzőnk, Tuomas Holopainen új inspirációkat keres. Ezúttal azonban, amikor az előző lemezünk turnéja lett volna esedékes, a pandémia közbeszólt. Tuomas mégis talált ihletet, és bár korábban albumonként dolgozott, most folyamatosan írta a dalokat. Mire újra koncertezhettünk, addigra lényegében az egész album elkészült. Nyáron, amikor először hallgattuk meg a demókat, épp Franciaországban léptünk fel. A koncert napján két-három számot hallgattunk végig a közös hotelszobánkban. Ő elmagyarázta a koncepciót, és megmutatta a szövegeket is. Ez volt az első találkozásunk az új anyaggal. Bár még hátra volt a Human Nature World Tour egy része, már belekóstolhattunk az új albumba, mielőtt a valódi munkálatok elkezdődtek volna."

- kezdte sorait Floor, aki 2012-ben csatlakozott a zenekarhoz, átvéve az akkor távozó Anette Olzon helyét, egy évvel később pedig hivatalosan is ő lett a frontasszony. A vele felvett első lemez volt az "Endless Forms Most Beautiful", ennek kapcsán kifejtette, hogyan alakult át a csapattal való munkája az elmúlt kilenc évben.

448604895_1031753581644827_7821041269498374824_n.jpg

"A Nightwishban nem én írom a dalokat, a korábbi zenekaraimban én írtam, akárcsak a szólóprojektem számára. Nálunk Tuomas az ötletgazda és fő dalszerző. Régebben a basszusgitárosunk [Marko Hietala] is hozzájárult néhány dallal az albumokhoz, de ő a járvány ideje alatt elhagyta a zenekart. Így most Tuomas egyedül felel a dalszerzésért - a Nightwish az ő gyermeke, ha úgy tetszik. Amióta csatlakoztam a bandához, a folyamat úgy néz ki, hogy Tuomas demókat készít, amiket aztán közösen dolgozunk fel. Amikor elkezdjük élőben játszani ezeket, a zenekar egyedi hangzása és stílusa automatikusan formálja a dalokat. A próbatermekben sok időt töltünk azzal, hogy minden részletet átbeszéljünk és finomítsunk. Ilyenkor születnek ötletek a dalszerkezethez, esetleg egyes részek hosszának módosításához. Az én kreativitásom akkor jön képbe, amikor elkezdem énekelni a dalokat. Sajnos az előző két albummal ellentétben most nem tudtam részt venni a közös próbákon, ugyanis akkor voltam terhes. De persze otthon gyakoroltam, és a stúdiófelvételek során tudtam hozzáadni a saját hangomat és stílusomat a számokhoz. Így, ha nem is a megszokott módon, de mégis bele tudtam vinni a kreativitásomat az új albumba."

Végül kitért arra is, hogy miért döntöttek a határozatlan időre szóló turnémentes időszak mellett.

"Ez nem volt könnyű döntés, különösen mivel nem sokkal a világjárvány után kellett meghoznunk. Bár a zenekar egységesen támogatta ezt a lépést, én személy szerint nehéz szívvel vettem tudomásul. Szívesen folytattam volna, de figyelembe kellett vennünk, hogy hatfős csapatként működünk. A Nightwish világkörüli turnéjai rendkívül intenzívek. Minden tagnak képesnek kell lennie arra, hogy estéről estére száz százalékot nyújtson a színpadon. Ez nem csupán egy-egy fellépés, hanem egy hosszú, megterhelő koncertsorozat."

336368179_1244449223124411_1838480761944790050_n.jpg

"A rajongóink megszokták és elvárják tőlünk, hogy minden alkalommal a legjobbat kapják. Azonban ha ezt nem tudjuk garantálni, akkor jobb, ha inkább a szünet mellett döntünk. A fellépéseken a közönség érzi és látja a lelkesedésünket. Ha valamelyik tag nem tudja odatenni magát, az az egész produkció minőségére kihatna. Ezért, bár nehéz szívvel, de a szünet mellett döntöttünk, hogy megőrizzük azt a színvonalat, amit a Nightwish-tól elvárnak."

komment
süti beállítások módosítása